Admin

Faculty & Staff

Image result for magnet schools of aldine
*ADMINISTRATION TEAM*

Principal:  THERESA CRAFT  
Assist Principal: Sharla Rogers
Counselor- Brenda Brown
      

*SUPPORT TEAM*

Nurse - Letitia Dearman BSN, RN 
Testing Coordinator/Skills Specialist – Anne Heaney  
Literacy Coach - Laura Milo
Literary Specialist/Librarian - LaRosa Williams-Brown
Magnet Coordinator/Invest Specialist - TIffany Goins
Dyslexia/RtI Coordinator - Tenisha  Johnson-Brown
 
iTech-Webmaster/Key Communicator – Shirlanne Ramdass 

Speech Therapist – Gloria Menchaca    
Assessment Specialist - Nadine Gelladuga      
Speech Therapist - Magly Ramirez                   
Behavior Intervention Specialist - Johnetta Alfred
           Special Ed Counselor - Tamara Kizzee
Social Worker - Laura Smith               

* PBAT Team *

Catrina Crawford; Melissa Winn, LaShone Holland 
& Martha Lopez


* FRONT OFFICE TEAM *

Secretary-Bookkeeper -Paulette Yancy      
Registrar-ADA Clerk - Maria Rodriguez              
Office Support Clerk - Alicia Richardson     
ESL Support Clerk - Leticia Zamarron
Campus Monitor - 
Alma Palomo

 

*FINE ARTS TEAM*

Violin Instructor – Tiffany Goins** (gradechair) 
Wellness/P.E. - Coach Melody Green
 Art Instructor – Kimberly Gillespie  
Lab Skills/Computer Instructor - Debra Shute Lewis
Drama Instructor – Twanda Smith
Dance  Instructor - Daisy Aguilar
Music Instructor -Christina Williams-Woodard

 

*PRE-KINDERGARTEN DIRECT INSTRUCTION TEAM*

Latricia Williams** (gradechair)
Glenda Colvin 
Sandra Wade
Tracie Hopson
Donna Proulx    
Andrea Harden 
Tiffany Semien-Walker

Maricela Yanez - Bilingual

 

*KINDERGARTEN DIRECT INSTRUCTION TEAM*

LaKrisha Dixon ** (gradechair)
Surahya Nash-Hanchett
Latonya Simon-Miller  
Amesha Flowers
Yolanda Ramos - Bilingual
Carolina Puga - Bilingual 
Kelsey Craig 
Clara Randolf-Fuller
Yolanda Brown

 

*MONTESSORI INSTRUCTION TEAM*

Sharon Wisterman ** (gradechair)
Laura Perez (co-chair)
 Kimberly Davis
Tekisha Smith
Perla Garza - Bilingual
Erica Cannon
Ana Nuno - Bilingual

*TEACHING ASSISTANT TEAM*

Linda McCray 
Margarita Hernandez   
Jacqueline Toliver 
Patsy LeBlanc
Drusilla Johnson

Deanna Linear 
Carmen Carter 

Tiffany Rogers-Perry

 

        *CUSTODIAL CARE TEAM*                     *CHILD NUTRITION TEAM*
        Cynthia Johnson                                        Stacey Thomas 
        William Price                                              Mary Davidson
        Vanessa Manuel                                         Bonnie Hamilton  
        Sidney Roundtree                                       Eumeca Smith